Cyklotrasy.


Rožňava – Krásnohorské Podhradie – Hrhov – Zádielske Dvorníky Včeláre -Turnianske Podhradie – Moldava n.Bodvou – Jasov – Medzev – Štós –Smolník – Úhorná – Krásnohorské Podhradie – Rožňava.

Trasa vedie z Rožňavy smerom na Krásnohorské Podhradie, kde po ľavej strane vidíme na kopci hrad Krásna Hôrka, ktorý míňame a dostávame sa ku Mauzóleu Andrássyovcov. Čaká nás cesta cez kopec Soroška s výhliadkou na Hrušovské jazerá. Naším  ďalším cieľom sa stáva dedinka Hrhov so svojím zaujímavo umiestneným vodopádom v strede dediny. Na pravo od hlavnej cesty sa nachádza Hrhovský rybník. Z hlavnej cesty odbočujeme cez Zádielske Dvorníky do Turnianského Podhradia /na kopci zrúcanina hradu, v dedine kaštieľ s priľahlým parkom a rybníkom/ pokračujeme opäť po hlavnej ceste, ktorú opúšťame a dostávame sa do Moldavy n. Bodvou. Najbližšou zastávkou pre nás sa stáva Jasov /Jaskyňa, neskorobarokový kláštor a kostol premonštrátov so jedinečnou záhradou/.Ďalšou zaujímavou časťou trasy je Medzev so svojím  železným hámrom – historická pamiatka. Obcou Štos so známymi klimatickými kúpeľmi sa pre nás začína mierne stúpanie ihličnatým lesom / na kopci Pútnicky kostol /. Od kostola do Smolníka vedie kľukatá cesta stále dole  / okolo kaplnky / s miestami peknými výhľadmi na dolinu / neviem akú / a Smolník, v ktorom môžeme vidieť mnoho historických pamiatok. Do Úhornej nás čaká nenáročná cesta lemovaná z oboch strán lesom a osamelo stojacimi chatkami. Ešte pred Úhornou sa môžeme zastaviť a okúpať / pre otužilých / v jazere. Takto osviežený a oddýchnutí sa môžeme pustiť do posledného ťažšieho úseku našej trasy. Začína sa obcou Úhorná serpentínami na Uhornianske sedlo s nadmorskou výškou 999 m.n.m. Počas stúpania môžeme obdivovať výhľad späť do doliny s jazerom a učupenou dedinkou Úhorná ako aj na okolité lesy. Po prekročení sedla nás čaká niekoľkokilometrová jazda s vetrom opreteky a so strachom v očiach ;-) končiaca v Krásnohorskom Podhradí. Odtiaľ nás čaká už len na začiatku spomenutá cesta späť do Rožňavy.


Rožňava – Betliar – Gemerská Poloma – Hnilec – Hnilčík - Nálepkovo – Švedlár – Mníšek Nad Hnilcom – Smolnícka Huta – Smolník – Úhorná - Krásnohorské Podhradie – Rožňava

Tento pomerne náročný okruh cez Volovské vrchy spája prekrásne slovenské usadlosti s ešte krajšou prírodou. Trasa začína v meste Rožňava a vedie cez dediny Betliar /s kaštieľom a veľkým parkom/, Gemerskú Polomu, pokračuje stúpaním cez Súľovský kopec do Hnilca a po ďalšom stúpaní schádza do Hnilčíka. Ďalšia čast trasy až po Úhorniansky kopec je bez väčších stúpaní. V Nálepkove nájdeme okrem kostolov aj barokovú radnicu s vežou, prechádzame Švedlárom, Mníškom n/h, Smolníckou hutou. Za starou baníckou obcou Smolník míňame vodnú nádrž Úhorná a po prejazde cez dedinu toho istého názvu sa dostávame pod Úhorniansky kopec. / z kopca sa nám naskytá krásny výhľad na dolinu / Po jeho zdolaní vchádzame do obce Krásnohorské Podhradie / odbočka ku hradu Krásna Hôrka sa nachádza ešte pred obcou / a po hlavnej ceste sa dostávame späť do Rožňavy. Keďže tento okruh vedie výlučne po asfaltových cestách, je vhodný pre cestné i horské bicykle.CYKLOMAGISTRÁLA SLOVENSKÝ KRAS:

Rožňava – Betliar – Vlachovo-závod – Vyšná Slaná – pod Radzimom – Brdárka – Štítnik – Gemerská Hôrka – Dlhá Ves – Domica – Kečovo - Silická Brezová – Plešivec – Gombasek – Silica – Jablonov n.Turňou – Hrhov - Zádiel – Turňa n.Bodvou – Hačava – Hačavské sedlo – Chata Zádiel – Bôrčianské sedlo – Drnava – Krásnohorské Podhradie – Rožňava

Tento, takmer 200 Km dlhý okruh obopína celé krasové územie a prechádza takmer každou atraktívnou lokalitou na ňom. Trasa je značená červenou. Ide o uzavretý okruh. Takže trasa môže začať prejazdom cez historické námestie Rožňavy, ďalším cieľom je kaštieľ Betliar a jeho park. Cestou na najvyšsí bod magistrály, čím je Veľký Radzim Vás obklopujú spočiatku Volovské vrchy a pod štítom Veľkého Radzimu sa naskytá úchvatná panoráma Stolických vrchov a dedinky Rejdová a na druhej strane sa skvie Štítnická dolina lemovaná Revúckou vrchovinou a Plešivskou planinou, dostávame sa do obce Gemerská Hôrka / sídlo SCK-Slovenský kras /.Ďalším cieľom je Domica, trochu ďalej sa naskytá pohľad na Kečovské škrapy. Za obcou Plešivec trasa naberá kurz smerom ku jaskyni Gombasek a pokračuje Silickou planinou popri Silickej ľadnici až do Jablonova nad Turňou. Odtiaľ Vás sprevádza pohľad na krasovú výzdobu Horného vrchu a po opustení Hrhovských rybníkov Vám pred zrakom čoraz viac mohutnejú skalné steny Zádielskej tiesňavy. Pohľad dotvárajú vypínajúce sa ruiny hradu Turňa. Nasleduje Hájska dolina, Hačava a po zaslúženom zjazde Blatníckou dolinou ako aj krásnym Údolím Čremošnej čaká už na Vás majestátny hrad Krásna Hôrka a Mauzóleum. Ďalej sa dostávame opäť do mesta Rožňava.

ÚDOLIE ČREMOŠNEJ A SLANEJ: 

Zádielská tiesňava – Bôrka – Kováčová – Drnava – Lipovník – Krásnohorská Dlhá Lúka – Rožňava – Brzotín – Kružná – Slavec – Gombasek - Plešivec – Gemerská Hôrka – Bohúňovo – Čoltovo – Gemerská Panica – Gemer – Tornaľa

Trasa má začiatok v Zádielskej tiesňave na križovatke pod chatami, odkiaľ pokračuje spoločne s Cyklomagistrálou Slov.kras údolím potoka Čremošná cez Bôrku, Kováčovú, Lúčku a Drnavu. Tu sa trasy rozchádzajú a z údolia Čremošnej Vás modré značenie povedie ďalej smerom na Lipovník, Krásnohorskú dlhú lúku a Jovice až pred Rožňavu, kde po krátkom prejazde po hlavnej ceste vchádza do Brzotína, smeruje do obce Kružná odkiaľ sa po poľnej ceste popri rybníku dostáva opäť do Brzotína a po opätovnom prejazde hlavnou cestou Vás zavedie po starej Košickej ceste cez Slavec do areálu Gombaseckej jaskyne. Tu sa opäť stretáva s Cyklomagistrálou Slov.kras a spoločne s ňou Vás krásnou lesnou cestou dostane cez osadu Vidová do Plešivca a Gemerskej Hôrky, pred sídlo cykloklubu Slovenský kras. Odtiaľ pokračuje po asfaltke až do Bohúňova, kde sa poľnou cestou popri rieke Slaná dostanete do Čoltova a opäť po asfaltke do Gemerskej Panice, Gemera a nakoniec Vás dovedie do Tornale, resp. na križovatku v mestskej časti Kráľ kde končí.


KONIARSKA CYKLOCESTA :

Gemerská Hôrka – Hucín – Gemerský Sad – Hrádok - Ochtinská Aragonitová jaskyňa

Trasa spája obec Gemerská Hôrka s Ochtinskou aragonitovou jaskyňou. Kvôli značnému prevýšeniu ju vrelo odporúčame zdolať smerom od areálu Ochtinskej aragonitovej jaskyne. Z areálu Vás povedie asfaltová cesta na križovatku Hrádok. Tu po prechode cez hlavnú cestu vhupnete do lesa a už sa ho nezbavíte až po obec Gemerský Sad, asfaltka potom pokračuje cez Hucín a neskôr sa ňou v spoločnosti zelenej trasy Prielomu Muráňky dostanete do obce Gemerská Hôrka.


Archív